Aktualności Aktualności

"Z Łosiem przez las" - część nr 5

ZACHĘTA DO WĘDRÓWKI PO LASACH PARCZEWSKICH.

LAS I JEMIOŁA

 

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Parczew – cz.5

 

Na obszarze ok. 17 tys. ha lasów w Nadleśnictwie Parczew można znaleźć wiele atrakcyjnych miejsc, które ze względu na swoje walory (od przyrodniczych po historyczne) zostały tak przygotowane przez leśników, aby turyści mogli z nich swobodnie korzystać. Są wśród nich rezerwaty przyrody, ścieżki spacerowe, ścieżki przyrodnicze, edukacyjne i historyczne. Infrastruktura dróg leśnych Nadleśnictwa pozwala również na uprawianie sportów, m.in. kolarstwa rekreacyjnego, jak bardziej wyczynowego – crossowego. Przy czym, trzeba jednak pamiętać, że mimo otwartości na turystów, nasze bytowanie w lesie powinno być dostosowane do przepisów. Obowiązuje nas bowiem zakaz wjazdu samochodem na tereny leśne – poza drogami publicznymi, zakaz rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi na brzegach lasów (obmurowane paleniska) czy wreszcie zachowanie ciszy, zwłaszcza w sytuacji, gdy napotkamy zwierzynę. To „przepisowe” zachowanie zostanie nam zrekompensowane przez uroki Lasów Parczewskich, charakteryzujących się wielką różnorodnością gatunków, form ochrony przyrody i prawdziwym ukojeniem na łonie natury.

 

W trakcie wędrówek po lesie możemy zauważyć – choć w wybranych miejscach i przy nieco podniesionej głowie do góry – że niektóre drzewa (w tym najbardziej popularna sosna) są zarażone jemiołą. Choć roślina ta kojarzy się z tradycją świąteczną w polskiej kulturze, w rzeczywistości jest pasożytem, który powoduje szybsze lub powolniejsze obumieranie drzew. Pół biedy, gdy dotyczy to drzew w wieku rębnym, bo one i tak są (według planu urządzenia lasu) przeznaczone do ścięcia, ale najgorsza sytuacja jest z drzewostanem młodym, w granicach 20-40 lat. Naukowcy z różnych krajów (od południa Europy, skąd jemioła „przywędrowała” aż po kraje skandynawskie, które już dziś obawiają się u siebie ataku tego pasożyta), badają problem, ale na razie skuteczniejszej metody niż wycinka drzew nie odnaleziono.

 

W programie wystąpili:
– Piotr Pniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Parczew
– Jacek Zapasa, inżynier nadzoru
– Karol Piasecki, specjalista Służby Leśnej

 

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-parczew-cz-5/

Autor zdjęć : Piotr Łoś

 

Audycji leśnych z cyklu „Z Łosiem przez las” można słuchać na antenie Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej „Radio dla Ciebie” na 103.4 FM w każdy piątek o 6.35.

Link do wszystkich audycji:

https://www.rdc.pl/publicystyka/podcasty/z-losiem-przez-las/