Aktualności Aktualności

77 rocznica pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lasach Parczewskich

13 czerwca po raz 16 miało miejsce Spotkanie Pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lasach Parczewskich w ramach akcji ,,Burza” na Lubelszczyźnie

13 czerwca po raz 16 miało miejsce Spotkanie Pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lasach Parczewskich w ramach akcji ,,Burza” na Lubelszczyźnie . Organizatorami uroczystości było Nadleśnictwo Parczew, Środowisko Lubelskie Żołnierzy 27 WDP AK, LGD Jagiellońska Przystań, Burmistrz Ostrowa Lubelskiego i Wójt Gminy Uścimów. Pomimo niesprzyjającej pogody na uroczystość stawiły się liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele rządu, władz samorządowych z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką na czele, służb mundurowych, wojska, środowisk kombatanckich, delegacje szkół i miejscowe społeczeństwo. 

Po odprawieniu Mszy św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy AK, WIN, NSZ, i BCH przebieg uroczystości został dostosowany do warunków pogodowych (opady ciągłe deszczu). Wystąpienia okolicznościowe ograniczono do odczytania listu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przez Wojewodę Lubelskiego Lecha Sprawkę a list okolicznościowy od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka na ręce Burmistrza Ostrowa Lubelskiego przekazał Ryszard Szczygieł. Odznaczenia i wyróżnienia, w asyście weteranów, wręczył Prezes Środowiska Lubelskiego Żołnierzy 27 WDP AK Andrzej Mazurek. Wśród wyróżnionych za wkład pracy społecznej w Światowym Związku Żołnierzy AK był Jacek Zapasa inżynier nadzoru Nadleśnictwa Parczew. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem poświęconym żołnierzom 27 WDP AK  uczestnicy zostali zaproszeni na gorącą grochówkę z kuchni polowej, pączki i pieczenie kiełbasek nad ogniskiem.

Pomimo rzęsistego deszczu sympatycy biegania pokonali wytyczoną trasę ,,Biegu Pokoleń” wokół stawu młyńskiego na długości 3 km za co należy im się szczególne uznanie.

Tesks i zdjęcia : Jacek Zapasa