Aktualności Aktualności

Ćwiczenia grup proobronnych

   W dniach 31 stycznia-2 lutego 2020 na terenie leśnictw Laski, Gościniec i Jedlanka  odbyły się zimowe ćwiczenia grup proobronnych. Zajęcia po raz piąty zorganizowało Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W ramach zajęć ćwiczono udzielanie   pierwszej pomocy medycznej, nawiązywanie łączności radiowej (anteny polowe), terenoznawstwo, podstawy taktyki i obserwacji.

   Wsparcie techniczne w postaci samochodu łączności i sanitarki udzieliła 19  Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. W sobotę w zajęciach uczestniczył dyrektor Biura do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej  Waldemar Zubek.

  W ostatnim dniu zajęć żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili zajęcia z zakresu budowy i obsługi broni wsparcia.

   Łącznie w zajęciach uczestniczyło 70 osób z grup: ,,Wataha”(Przy LS 27 WDP AK), ,,Sokół” (Knurów), Strzelcy RP” (Toruń i Mszczonowa), NSZ (Kraków i Lublin), klasa mundurowa z LO w Ząbkach k. Warszawy.

 

Zdjęcia i tekst : Jacek Zapasa