Aktualności Aktualności

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w celu upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w celu upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Ten dzień został wybrany w rocznicę wykonania wyroków śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość” w 1951 roku. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami ,,Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Pracownicy Nadleśnictwa Parczew zapalili znicze w miejscach związanych z żołnierzami Edwarda Taraszkiewicza ,,Żelaznego” w ten sposób oddając cześć ich walce i poświęceniu.

,, 22 kwietnia 1947 roku 10-osobowy oddział „Żelaznego”  stoczył zwycięską walkę  pod wsią Białka z grupą operacyjną PUBP we Włodawie, dowodzoną przez ppor. Adolfa Konasiuka. W starciu zginęło 4 żołnierzy KBW i dowodzący grupą oficer UBP, rany odniosło 4 żołnierzy KBW i 3 funkcjonariuszy MO. Partyzanci, którzy zostali panami placu boju, opatrzyli rannych przeciwników, natomiast zlikwidowali zdrajcę, byłego członka oddziału Antoniego Kowalczuka  ps. „Huragan”, który prowadził grupę operacyjną by wskazać jej członkom bunkry z bronią.”

 

Miejsce prawdopodobnego pochówku Albina Bojczuka ,,Lwa”, który został ranny w Wigilię 1946 roku w Woli Wereszczyńskiej podczas obławy przeprowadzonej przez oddział Korpusu Bezpieczeństwa Publicznego. Ujęty po kilku dniach na ,,melinie” gdzie leczył postrzał został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w trybie doraźnym na sesji wyjazdowej we wsi Białka w dniu 11.01.1947 r.  Stracony został wraz ze Stanisławem Jungiem w tym samym dniu po ogłoszeniu wyroku w publicznej egzekucji i pogrzebany w lesie pomiędzy Jedlanką Podleśną a Walerianowem.

 

Miejsce śmierci Władysława Korzeniewskiego,,Fredka”.

W dniu 19 X 1949 po starciu żołnierzy ,,Wiktora” (Stanisław Kuchciewicz) z grupą Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod Pieszowolą zginęli ,,Witek” i ,,Stefan” a ranny ,,Fredek” (Władysław Korzeniewski) zdołał dotrzeć do tego miejsca, mając przeczucie zbliżającej się śmierci, wyciął w korze sosny krzyż pod którym skonał.

 

Zdj. domena internetowa

Druga połowa 1948 r. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Władysław Korzeniewski „Fredek”, „Andersiak”.