Aktualności Aktualności

Ogień Niepodległości zapłonął w Lasach Parczewskich

Sztafeta rowerowa po Ogień Niepodległości to inicjatywa realizowana przez zgierskich harcerzy od roku 2000. Podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie młodzież dowiedziała się o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali pochodnie i nieśli je do Krakowa.

 Tegoroczna sztafeta , ze względu na sytuację epidemiologiczną na Ukrainie i w Polsce, miała zmienioną formułę. Po pobraniu ognia na cmentarzu w Polskim Lasku, podczas mszy celebrowanej przez księdza rzymskokatolickiego i kapłana grekokatolickiego, sztafeta rowerowa przewiozła go do Wowczecka skąd już samochodem harcerze z Hufca Zgierz przewieźli go do Polski.  Już po tej stronie granicy Ogień Niepodległości przejęli przedstawiciele Nadleśnictwa Parczew i Lubelskiego Środowiska 27 WDP AK przekazując go dalej do Nadleśnictw Lubartów i Włodawa.

W dniu 11 listopada Ogień Niepodległości zapłonął na pomnikach położonych w Lasach Parczewskich i okolicznych miejscowościach.

Ogień Niepodległości ma przypominać o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa.