Asset Publisher Asset Publisher

Z Łosiem przez las

WOKÓŁ MONOGRAFII NADLEŚNICTWA

 

„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Parczew cz.1

 

Po raz kolejny wydarzenia z Nadleśnictwa Parczew rejestruje red. Piotr Łoś z Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej Radio dl Ciebie w Warszawie, w ramach cyklu audycji leśnych „Z Łosiem przez las”. Pierwszy z odcinków toczy się wokół niedawno wydanej monografii Nadleśnictwa.

 

Monografia „Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji” ukazała się w nawiązaniu do setnej rocznicy  powstania państwowego Nadleśnictwa Parczew (2018r ), przypadającej  w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Historia Nadleśnictwa Parczew to nie tylko  liczne dokumenty archiwalne, znajdujące się w archiwach państwowych w Lublinie, Siedlcach i Radomiu. To m.in. także historia powstawania nowej jednostki na polach dawnych tzw. majoratów carskich, ale – co podkreśla Nadleśniczy – to także bardzo dawne dzieje, mówiące np. o interesującym procesie odchodzenia lasów od bartnictwa.

 

Jedno jest pewne, dwaj autorzy: Grzegorz Sado i Rafał Zubkowicz przeprowadzili szeroką kwerendę archiwalną, przywracając pamięci nie tylko kształtujące się przed 200 lat struktury Nadleśnictwa, ale ukazując dziesiątki, jeśli nie setki ludzi, którzy w tej historii w różnoraki sposób na trwale się zapisali.

 

Pierwotna siedziba Nadleśnictwa Parczew znajdowała się w Makoszce, w której administracja leśna funkcjonowała już od czasów carskich. Do 1918r  na terenie Królestwa Polskiego istniały donacje i majoraty carskie, czyli dobra ziemskie, które carowie nadawali swoim urzędnikom, zazwyczaj tym, którzy przyczynili się do zwalczania Polaków, a głównie ich narodowych zrywów, z powstaniem styczniowym 1863 roku na czele. Stąd też mniej więcej połowa dzisiejszych lasów parczewskich była we władaniu takich urzędników lub wojskowych (Nabokowowie, Krusensternowie). Jednym z zadań Nadleśnictwa Parczew po 1918r było więc scalenie obszarów leśnych rządowych i tych byłych prywatnych.

 

O czasach przeszłych jak i teraźniejszości Nadleśnictwa  opowiadają goście programu:

 

- Witold Zakościelny,  nadleśniczy Nadleśnictwa Parczew

- Rafał Zubkowicz, współautor monografii Nadleśnictwa Parczew, regionalista,  

                             obecnie pracownik DGLP w Warszawie

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-03-07-2020/

 

Audycji leśnych  z cyklu „Z Łosiem przez las” można słuchać w Radiu dla Ciebie (  103,4 FM) w każdy piątek, o godz. 6.35.