Asset Publisher
pomniki przyrody
Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowa oraz jaskinie.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Parczew występuje 55 drzew pomnikowych. Na szczególną uwagę zasługują drzewa rosnące w parkach podworskich. Przykładem może być Park w Kaniwoli, w którym rośnie okazały orzech czarny, jałowiec wirginijski, metasekwoja chińska i lipa drobnolistna.
Na gruntach Nadleśnictwa istnieje 7 pomników przyrody, w tym szpaler 11 sztuk dębów szypułkowych na „Gościńcu Madeja", grupa 5 sztuk na skraju wsi Buradów oraz 4 pojedyncze drzewa. W leśnictwie Sosnowica zlokalizowane jest stanowisko zimozioła północnego- uznane jako pomnik przyrody.
Asset Publisher
Bartnicy
Bartnicy
Bartnicy w Lasach Parczewskich
W Nadleśnictwie Parczew możemy mówić o powrocie do tradycyjnego bartnictwa. W minionym roku po uzyskanych pozwoleniach RDOŚ w Lublinie na terenie Rezerwatu przyrody „Lasy Parczewskie" w trzech sosnach tradycyjną metodą wydziano barcie. Na sukces zasiedlenia ich przez dzikie pszczoły czekaliśmy ponad rok. Dzisiaj wraz z pomysłodawcą i miłośnikiem pszczelarstwa Panem Mirosławem Kasperczukiem możemy mówić o sukcesie. W okresie letnim jedna z barci została zasiedlona a kilka dni temu sprawdziliśmy stan i kondycję roju pszczół przygotowującego się do zimy.