Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Nowe łosie nadają

Nowe łosie nadają

Nowe łosie nadają

Kolejne łosie nadają

W ramach prowadzonej pracy badawczej: „Korytarze ekologiczne Łosia europejskiego w Rezerwacie Biosfery Polesie Zachodnie: identyfikacja, ochrona i koncepcja kształtowania" realizowanej przez Zakład Ekologii Krajobrazu i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie  przy współpracy z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Białowieży założono kolejne obroże telemetryczne GPS dla sześciu łosi z terenu Nadleśnictwa Parczew (5) i Poleskiego Parku Narodowego (1). Tym razem „zaczęły nadawać": dwa byki i cztery klempy. Aktualne wysokie zagęszczenie tego gatunku na terenie Polesia Zachodniego jest przedmiotem stałej obserwacji i analizy szlaków migracyjnych.

 Tekst i zdjęcia: dr inż. Mirosław Potapiuk