Web Content Display Web Content Display

łowiectwo

Definicję łowiectwa określa art. 1 ustawy „Prawo łowieckie" z dnia 13.10.1995 r.

Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Cele łowiectwa określa natomiast art. 3 :

1. Ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych.

2. Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków 

    bytowania zwierzyny.

3. Uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej

    liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi

    środowiska przyrodniczego.

4. Spełnianie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji

    oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

Zadania z gospodarki łowieckiej wykonywane są w obwodach łowieckich dzierżawionych przez Koła Łowieckie w oparciu o wytyczne zawarte w rocznych planach łowieckich oraz wskaźniki wieloletniego łowieckiego planu hodowlanego opracowanego na 10 lat dla Rejonów Hodowlanych.

W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa gospodarkę łowiecką prowadzi 9 Kół Łowieckich na 13 obwodach łowieckich położonych na terenie Rejonu hodowlanego Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego.  

Liczebność zwierzyny na terenie Nadleśnictwa Parczew w oparciu o inwentaryzację wykonaną w 2020 r. wynosi około:

·         Łoś      - 383 szt.

·         Jeleń    - 481 szt.

·         Sarna   - 2210 szt.

·         Dzik    - 67 szt.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zaproszenie do udziału w Komisji Leśno–Drzewnej

Zaproszenie do udziału w Komisji Leśno–Drzewnej

W związku z planowaną reaktywacją Komisji Leśno–Drzewnej, zapraszamy do udziału w niej, zrzeszenia podmiotów gospodarczych i osób fizycznych, które kupują lub będą kupować surowiec od jednostek LP. Zgodnie z intencją dyrektora generalnego LP Komisja Leśno–Drzewna (KL-D), jako zespół doradczo-pomocniczy dyrektora generalnego, powinna być forum dialogu, dyskusji i prezentacji postulatów odnośnie planowanych zmian zasad i przyszłego sposobu prowadzenia sprzedaży drewna przez LP. Ma zapewnić jak największą przejrzystość tego procesu i jak najpełniej uwzględnić oczekiwania społeczne i gospodarcze różnych grup zainteresowanych zakupem drewna, ale również generalnie produkcyjną funkcją realizowaną w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej przez LP. Dlatego też do udziału w komisji LP zapraszają podmioty gospodarcze dotychczasowo niezrzeszone oraz przedstawicieli istniejących już izb gospodarczych, stowarzyszeń, związków, organizacji a także wszelkich innych porozumień skupiających i reprezentujących grupy interesariuszy, m.in. przedsiębiorców prowadzących działalność w ramach szeroko rozumianego przemysłu drzewnego, nabywców tzw. drewna detalicznego – zwłaszcza porozumienia zrzeszające osoby nabywające drewno opałowe i użytkowe wykorzystywane w gospodarstwach domowych, przedstawicieli podmiotów gospodarczych realizujących usługi leśne. Przedsiębiorcy niezrzeszeni dotychczas w żadnych organizacjach, mogą zawiązywać w tym celu dobrowolne, wielostronne stowarzyszenia zwykłe. Do udziału w pracach komisji LP zachęcają także reprezentantów organizacji pozarządowych działających na rzecz zrównoważonego leśnictwa i reprezentujących interesy osób korzystających z pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Przynależność podmiotów gospodarczych do wszelkich organizacji ich reprezentujących jest nieograniczona, z tym że na okoliczność przyszłego działania w Komisji Leśno-Drzewnej. każdy podmiot będzie musiał zadeklarować przynależność do wybranej, jednej tylko organizacji. W głosowaniach w komisji każdej organizacji będzie bowiem przysługiwała liczba głosów wynikająca z udziału wartościowego zakupów drewna od LP dokonywanych przez jej członków. Szczegółowe informacje dostępne są  na stronie: http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Zarzadzenie%20nr.%202%20z%20dnia%2028%20stycznia%202016r%20Komisja%20Lesno-Drzewna.pdf