Asset Publisher
obszary NATURA 2000
Obszary Natura 2000 – Jest programem Unii Europejskiej mającym na celu stworzenie wspólnej sieci obszarów objętych ochroną. Podstawą tworzenia obszarów Natura 2000 są dwie dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa. Zadaniem Obszarów jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Parczew zlokalizowanych jest osiem obszarów Natura 2000.
„Dolina Tyśmienicy – PLB 060004" Jest to obszar specjalnej ochrony ptaków. Występuje tu co najmniej 25 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej i 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Obszar obejmuje odcinek doliny Tyśmienicy od Ostrowa Lubelskiego do rzeki Wieprz. Powierzchnia obszaru to 7 363,7 ha. W okresie lęgowym obszar zasiedlają następujące gatunki ptaków : batalion, bączek, bąk, bielik, błotniak łąkowy i stawowy, puchacz, krakwa, kulik, rycyk, derkacz i inne.
„Brzeziczno-PLH060076" Jest obszarem mającym znaczenie dla Wspólnoty. Powierzchnia obszaru wynosi 97,97 ha.Obszar położony jest w zachodniej części Polesia Lubelskiego w mezoregionie Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej. Ochroną objęte zostały torfowiska przejściowe, wysokie i fragmenty boru bagiennego. Na torfowiskach występuje szereg gatunków roślin rzadkich, w tym polodowcowe relikty borealne. W granicach obszaru zidentyfikowano łącznie 4 rodzaje siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej (naturalne dystroficzne zbiorniki wodne, torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą - żywe (siedlisko priorytetowe), torfowiska przejściowe i trzęsawiska, sosnowy bór bagienny). Spośród gatunków zwierząt wymienionych w Zał. II Dyrektywy Siedliskowej występuje tu ważka zalotka większa. Obszar zawiera się w rezerwacie przyrody „Brzeziczno".
„Jelino PLH060095" Obszar zajmuje powierzchnię 8,4 ha, położony jest w powiecie Łęczyńskim na terenie gminy Ludwin. Jest obszarem mającym znaczenie dla wspólnoty. Ostoja obejmuje fragment śródleśnego torfowiska na którym zlokalizowanych jest 10 torfianek- małych zbiorników wodnych powstałych po wydobyciu torfu. We wspomnianych torfiankach występuje strzebla błotna- najrzadsza i najbardziej zagrożona ryba w naszym kraju, znajdująca się w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej. Ochronie podlegają również torfowiska wysokie będące w granicach obszaru.
„Jeziora Uściwierskie PLH060009" Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty o powierzchni 2065,6 ha. Obszar wyróżnia się wysoką naturalnością środowiska oraz bardzo dużym bogactwem rzadkiej flory i fauny.Zespół Jezior Uściwierskich składa się z 8 płytkich jezior o charakterze eutroficznym, oraz torfowisk niskich i przejściowych otaczających jeziora, a także z niewielkich wzniesień użytkowanych rolniczo. Obszar położony jest na terenie Rezerwatu biosfery Polesie Zachodnie, w bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego i Poleskiego Parku Krajobrazowego. W obszarze występuje 10 rodzajów siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, m.in. starorzecza, łąki trzęślicowe, łąki użytkowane ekstensywnie, bory i lasy bagienne, a obszarem o wyjątkowej wartości przyrodniczej są torfowiska. Występuje tu ok. 30 gatunków ptaków wymienionych w Dyrektywie Ptasiej, m.in. żurawie. Ponadto spotkać tu można wiele innych gatunków zwierząt: bobra, wydrę, smużkę, kumaka nizinnego, ryby - kozę, piskorza, różankę i strzeblę błotną oraz motyle - czerwończyka nieparka, modraszka telejusa i modraszka nausitousa. Obszar jest miejscem występowania ponad 900 gatunków roślin naczyniowych m.in. brzozy niskiej, oraz wielu rzadkich i chronionych gatunków w Polsce.
„Lasy Parczewskie – PLB 060006" Jest obszarem specjalnych ochrony ptaków. Występują tu co najmniej 23 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej i 5 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Znajduje się tu jedno z nielicznych stanowisk lęgowych podgorzałki.Obszar obejmuje kompleks leśny Lasy Parczewskie. Powierzchnia obszaru wynosi 14 024,3 ha. W okresie lęgowym obszar zasiedlają następujące gatunki ptaków : bielik, podgorzałka, puchacz, trzmielojad, bocian czarny i dzięcioł białogrzbiety.
„Polesie – PLB 060019" Jest to ostoja ptasia, w której występuje tu co najmniej 30 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej i 7 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi.Jedno z nielicznych stanowisk lęgowych podgorzałki i ważna ostoja bąka i dubelta.Obszar obejmuje fragment Polesia Lubelskiego. Powierzchnia obszaru to 18 030,9 ha. W okresie lęgowym obszar zasiedlają następujące gatunki ptaków : bąk, błotniak łąkowy i stawowy, dubelt, podgorzałka, puchacz, wodniczka i inne.
„ Ostoja Parczewska PLH 060107" Położony jest w zachodniej części Polesia Lubelskiego w pobliżu północnozachodniej granicy Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Jego powierzchnia wynosi 3 591,5 ha. Obejmuje cały rozległy kompleks Lasów Parczewskich wraz z przylegającymi terenami otwartymi. Ze względu na duże zróżnicowanie stosunków wodnych i glebowych w obszarze występuje bardzo wiele siedlisk przyrodniczych. Obszar położony jest w całości w zlewni Tyśmienicy. Największe cieki odwadniające teren to Konotopa, Ochożanka oraz Bobrówka, której dolina miejscami zachowała jeszcze naturalny charakter. W obrębie obszaru znajdują się trzy niewielkie jeziora: Obradowskie, Czarne Gościnieckie i Kleszczów. Lasy Parczewskie wraz z Lasami Włodawskimi i Lasami Sobiborskimi tworzą największy kompleks leśny we wschodniej Polsce. Ma to istotne znaczenie dla zamieszkującej ten teren populacji wilka.
„Ostoja Poleska PLH 060013" Obszar stanowią dwa izolowane fragmenty terenu: Główny kompleks Poleskiego Parku Narodowego oraz bagno Bubnów. Obszar zajmuje łączną powierzchnię 10159,15 ha. W granicach obszaru dominują ekosystemy wodno-torfowiskowo-leśne. W północnej części ostoi zlokalizowany jest rozległy kompleks łąk. Z dwoma zespołami stawów. Obszar jest jedynym w Polsce pojezierzem nie objęty ostatnim zlodowaceniem. Występują tu unikalne torfowiska wysokie, przejściowe, i niskie typu węglanowego. Łącznie w granicach obszaru zlokalizowano 15 siedlisk „naturowych". Ma tu miejsce jedna z największych w kraju ostoja żółwia błotnego oraz wielu innych rzadkich gatunków zwierząt w tym strzebli błotnej. Flora i fauna obszaru jest niezwykle bogata. Stwierdzono tu występowanie ponad 1400 gatunków roślin i ponad 200 gatunków kręgowców.
Asset Publisher
Asset Publisher
ASF - bioasekuracja i film instruktażowy
ASF - bioasekuracja i film instruktażowy
Afrykański pomór świń u dzików
Przeczytaj :
- informacje dla myśliwych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii
- mapa z lokalizacją ognisk i przypadków ASF
- obszary objęte restrykcjami, ogniska i przypadki ASF w Polsce
Powstrzymać ASF
Afrykański pomór świń nadal stanowi zagrożenie w Polsce. Jak wirus ASF rozprzestrzenia się we wschodniej Europie? Jak możemy się przyczynić do powstrzymania jego ekspansji?
Tematy te były poruszane podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się na początku września w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele krajów, w których stwierdzono ASF – Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Obecni byli też reprezentanci Komisji Europejskiej oraz naukowcy zajmujący się tą problematyką w naszym kraju.
Międzynarodowy problem
Niestety nie mamy pełnej wiedzy o ekspansji wirusa. Brakuje informacji o rozwoju epidemii ASF na Białorusi, kraj ten nie chce też współdziałać w profilaktyce i zwalczaniu choroby. Nieco więcej wiadomo o rozwoju afrykańskiego pomoru świń na terytorium Federacji Rosyjskiej. Niestety nie są to informacje budujące, szczególnie jeśli chodzi o zwalczanie choroby i bioasekurację.
Podobna sytuacja jeszcze kilka miesięcy temu była na Łotwie. Obecnie strefą zagrożoną i ochronną objęto już ponad 50 proc. terytorium tego kraju. Niepokojące jest to, że w bardzo krótkim czasie wykryto dużo ognisk choroby w małych przyzagrodowych hodowlach w różnych regionach kraju. Świadczy to o tym, że wirus został zawleczony na Łotwę różnymi drogami.
Na Litwie najwięcej przypadków obecności wirusa ASF u dzików wykryto wzdłuż granicy z Białorusią. Dotychczas stwierdzono również sześć ognisk tej choroby u świń, w tym jedno na fermie liczącej aż 25 tys. sztuk. Wszystkie świnie z wykrytych ognisk i w obrębie 10 km od nich zostały zabite i zutylizowane.
Winny człowiek
W Polsce pierwszy przypadek obecności wirusa u dzika wykryto w połowie lutego tego roku, a u świń – w lipcu. Do 1 września stwierdzono 14 przypadków zachorowań u dzików i dwa ogniska u świń, wszystkie w województwie podlaskim. Większość występuje blisko granicy z Białorusią, w sąsiedztwie dróg prowadzących do przejść granicznych z tym krajem. Wirus rozprzestrzenia się bowiem wzdłuż ciągów komunikacyjnych, dróg i linii kolejowych.
Zdaniem lekarzy weterynarii i naukowców obecnych na konferencji do przenoszenia wirusa przyczyniają się przede wszystkim ludzie. Mała świadomość, arogancja, a czasem nawet głupota sprawiają, że wirus pojawia się w nowych miejscach. Dobrze pokazuje to sytuacja, jaka w sierpniu tego roku wydarzyła się w Polsce. Myśliwy, członek Polskiego Związku Łowieckiego, skłusował dzika w strefie zagrożonej i wywiózł go w inny region kraju. Zwrócił się do lekarza weterynarii z prośbą o zbadanie tuszy na obecność włośni. Weterynarz zareagował rozsądnie, zabezpieczył tuszę dzika i sprawdził, czy nie został on zarażony ASF. Na szczęście wynik badania był ujemny. Nikt jednak nie może zagwarantować, że podobny przypadek nie zdarzy się ponownie – wyroby z dzików nielegalnie pozyskanych w strefie zagrożonej mogą się pojawiać w innych regionach kraju.
Informujemy
Profilaktykę i zwalczanie ASF reguluje wiele aktów prawnych, wydanych przez Komisję Europejską i ministrów odpowiedzialnych za rolnictwo i gospodarkę żywnościową w krajach, w których wykryto wirusa. Jednak nawet najlepsze prawo niewiele pomoże, jeżeli społeczeństwo nie będzie wiedzieć o zagrożeniu tą chorobą. Dlatego tak ważne jest prowadzenie akcji informacyjnej przez służby weterynaryjne, Polski Związek Łowiecki, Lasy Państwowe i inne podmioty.
Najtrudniejsze zadanie mają Litwa, Łotwa i Estonia – wielu mieszkańców tych krajów to ludność rosyjskojęzyczna, która swobodnie przekracza granicę Federacji Rosyjskiej i Białorusi i kupuje tam mięso wieprzowe. Nie ma żadnej pewności, że pochodzi ono od zdrowych świń. Główni lekarze weterynarii krajów nadbałtyckich zwracali uwagę, że problem ten jest niezwykle trudny do rozwiązania. Sama Litwa graniczy z Białorusią na odcinku 700 km, szczegółowa kontrola ruchu transgranicznego jest więc praktycznie niemożliwa. W Polsce sytuacja jest o wiele lepsza – na przejściach granicznych z Białorusią rekwirowane są wszystkie produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego, które próbują wwieźć do Polski np. kierowcy tirów.
Ważnym efektem konferencji było podpisanie przez głównych lekarzy weterynarii Polski, Litwy, Łotwy i Estonii porozumienia o potrzebie wypracowania jednolitej strategii zwalczania wirusa AFS. Na taką konieczność wskazują doświadczenia Hiszpanii i Portugali. Gdy wirus ASF pojawił się na Półwyspie Iberyjskim, kraje te zwalczały go, stosując różne procedury. Walka trwała 30 lat i dopiero po wypracowaniu i przyjęciu jednolitego postępowania udało się wyeliminować chorobę.
Profilaktyka krok po kroku
Rola pracowników Lasów Państwowych w powstrzymaniu ekspansji ASF jest niezwykle istotna, ponieważ wirus występuje w lesie, przenoszony przez dziki. Powinni na niego też uważać pracownicy zakładów usług leśnych i myśliwi. Co możemy zrobić?
- Informujmy służby weterynaryjne lub nadleśnictwo o każdym padłym dziku, jakiego znajdziemy w lesie, nawet jeżeli jest on w stanie zaawansowanego rozkładu. Próbka pobrana z kości pozwala bowiem na identyfikację wirusa.
- Pod żadnym pozorem nie wywoźmy do lasu odpadów z produktów pochodzenia zwierzęcego, resztek karmy używanej do karmienia zwierząt gospodarskich, zwierząt padłych, obornika itp.
- Do minimum ograniczmy możliwość wychodzenia poza obręb gospodarstwa psów, kotów i innych zwierząt. Mogą one bowiem mieć kontakt z padłym dzikiem lub miejscem, gdzie przebywał dzik zarażony ASF. Jakkolwiek wirus nie jest groźny dla tych zwierząt, to mogą one przenieść go w obręb gospodarstwa.
- Osoby pracujące w lesie i jednocześnie będące hodowcami świń powinny przestrzegać zasad tzw. bioasekuracji. Zmiana obuwia, ubioru, dezynfekcja – to elementarne zasady postępowania. Najlepiej byłoby, gdyby opiekę nad zwierzętami sprawowała osoba z gospodarstwa domowego, która nie ma kontaktu z lasem.
- Konieczne jest ograniczenie do niezbędnego minimum liczby osób mających kontakt z obiektem, w którym przetrzymywane są świnie, jak również unikanie pożyczania maszyn i sprzętu do obsługi stada z innych gospodarstw.
- Nie wolno karmić świń trawą wykoszoną na łąkach śródleśnych lub przyleśnych.
- Po zaobserwowaniu objawów chorobowych u świń natychmiast należy powiadomić służby weterynaryjne. Pierwszymi klinicznymi objawami zarażenia wirusem ASF są podwyższona temperatura i brak apetytu, następnie krwawe wybroczyny z nosa. Nie wolno ich bagatelizować.
Nie sposób wymienić wszystkich zasad właściwego postępowania wobec zagrożenia wirusem ASF. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i świadomość, że bagatelizowanie problemu i niefrasobliwość mogą na dziesięciolecia sparaliżować polską gospodarkę żywnościową.