Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Urządzanie lasu to jedna z najważniejszych nauk leśnych, której zadaniem jest ocena stanu gospodarstwa leśnego, określenie jego potrzeb, sprecyzowanie zadań i opracowanie schematu działań prowadzących do wzrostu produktywności i użyteczności społecznej lasów. Nauka ta łączy wiedzę i osiągnięcia wielu innych dziedzin pokrewnych m. in. hodowli lasu, użytkowania lasu, ochrony lasu oraz łowiectwa.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu jak, skład gatunkowy, stan zdrowotny, struktura, warunki glebowo-siedliskowe budowa, wiek, itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele i funkcje gospodarki leśnej, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, które sporządzane są dla nadleśnictw na 10 lat lub krótszy (w uzasadnionych przypadkach np. klęski żywiołowej itp.).Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Współcześnie sporządzane plany gospodarowania na terenach leśnych sporządza się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Dla Nadleśnictwa Parczew obecnie obowiązujący Plan Urządzania Lasu został sporządzony przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Lublinie na okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2027r.

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ochrona przeciwpożarowa lasów

Ochrona przeciwpożarowa lasów

W dniu 10 marca 2015 roku w siedzibie Nadleśnictwa Parczew w Sosnowicy miało miejsce szkolenie z ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych skierowane do pracowników zajmujący się ochroną przeciwpożarową we wszystkich nadleśnictwach zgrupowanych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Panów: dr inż. Dariusza Piaseckiego - Naczelnika Wydziału Ochrony Ekosystemów oraz  mgr inż. Tomasza Przytockiego Specjalistę ds. ochrony przeciwpożarowej w RDLP Lublin. Dodatkowym elementem były wystąpienia przedstawicieli firm: TAXUS IT Warszawa oraz MANTA Warszawa -  wykonawców systemu monitoringu wizyjnego lasów dla Nadleśnictwa Parczew. Szkolenie połączone było z uruchomieniem nowoczesnego Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie Parczew wyposażonego w nowoczesny system monitoringu wizyjnego lasów z automatycznym systemem wykrywania dymu. Jednym z punktów programu szkolenia była prezentacja działania systemu. Każdy z uczestników miał możliwość zapoznania się z systemu i odkrycia jego ogromnych możliwości. Projekt pod nazwą „Wykonanie systemu monitoringu wizyjnego lasów z automatycznym systemem wykrywania dymu" został zrealizowany dzięki dotacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie 226 - „Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych".

Tekst i zdjęcia: mgr inż. Karol Piasecki