Wydawca treści Wydawca treści

pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowa oraz jaskinie.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Parczew występuje 55 drzew pomnikowych. Na szczególną uwagę zasługują drzewa rosnące w parkach podworskich. Przykładem może być Park w Kaniwoli, w którym rośnie okazały orzech czarny, jałowiec wirginijski, metasekwoja chińska i lipa drobnolistna.

                                         

Na gruntach Nadleśnictwa istnieje 7 pomników przyrody, w tym szpaler 11 sztuk dębów szypułkowych na „Gościńcu Madeja", grupa 5 sztuk na skraju wsi Buradów oraz 4 pojedyncze drzewa. W leśnictwie Sosnowica zlokalizowane jest stanowisko zimozioła północnego- uznane jako pomnik przyrody.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Miodobranie 2015

Miodobranie 2015

Miodobranie

Jak już Państwa informowaliśmy na terenie Nadleśnictwa Parczew w 2012 roku w kilku starych sosnach zostały wydziane barcie. Dwa lata później jedna z nich została zajęta przez rój dzikiej pszczoły miodnej. Rodzina ta podlega stałemu monitoringowi i w trudnych okresach roku jest wspomagana przez profesjonalnego pszczelarza, szczególnie przed zimowaniem oraz w okresie wczesnowiosennym kiedy duże zagrożenie stanowi mrówka rudnica. Za poniesiony trud opieki pszczoły już po raz drugi odwdzięczyły się przepysznym miodem leśnym. Kilka dni temu odbyło się miodobranie a jego efekty możecie Państwo zobaczyć na załączonych fotografiach.

 

Tekst i zdjęcia:

dr inż. Mirosław Potapiuk