Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Kolejny etap walki z kornikiem
Kolejny etap walki z kornikiem
Kolejny etap walki z kornikiem
Zakończył się pierwszy etap walki z kornikiem ostrozębnym. Z zagrożonych drzewostanów usunięto drzewa na których stwierdzono występowania kornika. Jest to jedyna skuteczna metoda walki z tymi szkodnikami. Obecnie przygotowujemy się do kolejnego etapu. W najbliższych dniach w lasach Nadleśnictwa Parczew pojawią się specjalne pułapki feromonowe służące do monitorowania populacji szkodnika oraz pułapki klasyczne w postaci pozostawionych wierzchołków sosnowych służące do wabienia i zwalczania korników. W dniu 11 kwietnia 2016 roku w leśnictwie Białka odbyło się szkolenie dla służb terenowych Nadleśnictwa na temat monitorowania i zwalczania kornika ostrozębnego. Poniżej kilka fotografii ze szkolenia.
Tekst: mgr inż. Karol Piasecki
Zdjęcia: mgr inż. Piotr Pniak